Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Yorkshire 2023

Yorkshire 2023

Ve dnech 17.6. – 24.6. se 46 žáků naší školy zúčastnilo zájezdu do Yorkshiru od CK Royal.
NIZOZEMÍ – ZAANSE SCHANS
Vyrazili jsme v devět hodin večer od školy, jeli jsme přes Německo a dobrá nálada nám vydržela až do Amsterodamu, kde jsme se probudili v ranních hodinách. Při návštěvě skanzenu Zaanse Schans jsme obdivovali typickou nizozemskou krajinu protkanou vodními kanály, větrné mlýny, ukázku výroby dřeváků nebo zpracování kakaa.
TRAJEKT
Po důkladné procházce nás čekalo další dobrodružství – mnohahodinová cesta trajektem. Autobusem jsme přejeli do přístavu, prošli pasovou kontrolou a nalodili se na obrovský trajekt s názvem Sea Princess. Po ubytování v kajutách jsme se sešli na šesté palubě, vyslechli mnohá bezpečnostní a organizační ponaučení a pak už se vyplouvalo. Z horní paluby jsme společně zamávali starému kontinentu a pak se žáci naší školy rozešli objevovat loď. Noc jsme strávili v kajutách a ráno nás přivítala Velká Británie.
WHITBY
Po vylodění a nezbytné pasové kontrole jsme vyrazili do přímořského městečka Whitby. Prošli jsme se jeho křivolakými uličkami, prohlédli si loď kapitána Cooka i návrší s historickým kostelem St. Mary´s Church a poobědvali jsme tradiční smaženou rybu s hranolky, fish and chips. Po obědě jsme strávili několik příjemných hodin na pláži, kde zejména někteří prokázali velikou otužilost a statečně se vrhli do studených mořských vod!
HOSTEL
K večeru nás unavené odvezl autobus do hostelu v Haworthu, kde jsme měli být po tři noci ubytovaní. Cestou jsme ještě obdivovali typickou Yorkshirskou krajinu s pastvinami, zídkami a vřesovišti. Ubytování, večeře a snídaně (tradiční britská!), a už jsme druhý den ráno vyráželi do historického města York.
YORK
Počasí nám bohužel zrovna v tento den nepřálo, a tak jsme při čekání na muzeum Vikingů opravdu hodně zmokli. Uvnitř muzea na nás ale čekaly vozíky, které nás provezly oživenou expozicí, z níž jsme se dozvěděli mnohé o životě Vikingů, pro které byl v dávných časech York významným městem. Pak jsme prošli po městě samotném, viděli jsme slavnou katedrálu i středověké uličky, a nakonec zbyl čas i na tolik oblíbený rozchod. Protože stále hustě pršelo, žáci se rozprchli do obchodů a my jsme při setkáních s nimi mohli vidět, že se nejen domluví anglicky, ale umí si i zařídit a dohodnout si, co potřebují.
FOUNTAINS ABBEY
Promočení a unavení, ale spokojení a nabití mnoha zážitky, jsme se vrátili do hostelu, a druhý den nás ráno uvítalo krásné počasí. Vydali jsme se do Fountains Abbey, mnoho set let starého pobořeného opatství. To bylo vskutku monumentální a my jsme s úžasem pozorovali staré zdivo, klenby i sloupy a okolní upravený park. Při procházce rozlehlý parkem jsme se zastavili na zmrzlinu, prohlédli si expozici o zpracování vlny a několik menších staveb. Večer jsme se vrátili na poslední noc do hostelu, ráno jsme se sbalili, rozloučili se s krásnou historickou budovou hostelu, a už jsme ujížděli do Newcastlu.
NEWCASTLE A TRAJEKT
Cestou na trajekt jsme se ještě naposledy zastavili na pláži v Newcastlu, kde se opět někteří i vykoupali, zatímco ostatní hráli na pláži fotbal, procházeli se a stavěli hrady a jámy z písku. Pak už byl čas nastoupit na loď, zamávat ostrovnímu státu a vyplout směrem k domovu. Večer jsme opět strávili prozkoumáváním lodi, přičemž se k nám donesla dokonce pochvala od německé výpravy ohledně dobré úrovně angličtiny i chování našich žáků. V noci jsme se dosyta vyspali v kajutách a ráno jsme se svěží vylodili v Evropské Unii.
NIZOZEMÍ – MADURODAM
Po krátkém přejezdu z Amsterodamu do Haagu jsme udělali poslední větší zastávku na naší zpáteční cestě a navštívili jsme Madurodam, expozici miniatur a toho nejlepšího, co se dá v Holandsku vidět. Kromě obdivování maličkých kostelů, náměstí a nádražíček (všechno pohyblivé a oživené) si naši žáci mohli osahat a vyzkoušet mnoho interaktivních exponátů a her. Pak už ale nastal čas se opravdu vydat domů.
NÁVRAT
Vyjeli jsme k večeru a přes Německo s jeho dálnicemi a benzínovými pumpami jsme se propracovávali ku Praze. Před školu jsme dojeli ve tři ráno. Unavené a rozespalé, ale bohatší o mnoho zážitků a zkušeností, si žáky vyzvedli rodiče. Ještě poslední kontrola autobusu s posledním opozdilcem tu byl konec našeho výletu. Tak snad zase za rok!

Mgr. Kateřina Wawroszová