Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Vánoční tvoření v Máslovicích

Vánoční tvoření v Máslovicích

Ve středu 29.11. navštívily třídy 5.A a 5.B Máslovice. Proč jsme jeli právě tam? Kromě samotné prohlídky Muzea másla jeho pracovníci návštěvníkům nabízejí možnost si z másla vytvořit figurku do nově vznikajícího betlému. Takto vzniklý betlém pak každoročně vystavují do konce ledna a všichni, kteří do Máslovic zavítají, si ho mohou prohlédnout. A jaké tvoření bylo? Dostali jsme kromě půlky másla prkénka, špachtličky a nože, se kterými jsme figurky tvarovali. A pak už záleželo na nás, jakou postavičku si vymyslíme a ztvárníme. Museli jsme pracovat opatrně, aby nám máslo příliš neroztálo. Na konci práce jsme vzniklé figurky odnesli ven, aby ztuhly.
Po tvoření jsme si prohlédli muzeum, kde jsme se dozvěděli, jak se máslo v domácnostech dřív stloukalo. Kromě této expozice zaujala i výstava panenek z celého světa od sběratelky a restaurátorky Dagmar Jurčíkové a také historie Máslovic. Zdálo se téměř neuvěřitelně, že první zmínka o Máslovicích je z roku 1050.
Děkujeme pracovníkům muzea za milé přijetí a těšíme se, že si „náš“ betlém během ledna pojedeme ještě prohlédnout.
Mgr. Růžena Matěnová