Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Školní výlet žáků 6. ročníku do iQLANDIE

Školní výlet žáků 6. ročníku do iQLANDIE

Ve středu 14. června 2023 se vypravilo 61 žáků 6. ročníku se svými učitelkami na školní výlet do liberecké iQLANDIE. Cíl byl jasný: užít si prima den a nechat si zábavně přiblížit nejen fyziku, se kterou se naši šesťáci v tomto školním roce setkávali poprvé.
Po pohodové hodince jízdy autobusem jsme plni očekávání vstupovali do vědeckého zábavního centra, které se rozléhá na čtyřech patrech a dělí se do devíti hlavních expozic. Na každém patře jsou místnosti plné interaktivních exponátů, kterých se děti mohly dotýkat, hrát si s nimi a zábavnou formou se poučit.
Jednou z prvních instalací, která nás hned po vstupu do budovy ohromila, byla hrající hudební fontána. V pravidelných intervalech nabídla fascinující podívanou v podobě kombinace hudby, barev a vody. Při zvuku známých skladeb vystřelovala do rytmu do výšky 830 cm proudy vody. Za fontánou se nachází vodní stěna, která přerušováním proudů vody z jednotlivých trysek vytvářela obrazce, které si děti navrhly na speciální tablet vedle fontány.
Naši žáci si volili program a pořadí prohlídky expozic každý podle svého zájmu.
V expozici Člověk je zaujal jeden z hlavních exponátů robot Thespian, který patří k nejpokročilejším humanoidním robotům. Děti mohly s Thespianem i mluvit a klást mu různé otázky. Oblíbeným místem této expozice byla i speciální zvukotěsná místnost, ve které si žáci mohli vyzkoušet, jak nahlas mohou křičet. Jinde zase zjistili, jak velký je objem jejich plic foukáním do speciálního zařízení. Zábavné bylo i rozpoznávání vůní naslepo.
V expozici Živly si mnozí nenechali ujít obří bublifuk a zkusili si vytvořit bublinu kolem celého těla. Ostatní byli zaujati nejrůznějšími vodními mlýny, větrnými turbínami či letadly poháněnými solárním pohonem nebo simulátorem vichřice s rychlostí větru až 80 km/h v podobě kabiny s velkým ventilátorem. Těm odvážnějším pak plošina simulující zemětřesení dodala pocit, že se s nimi roztřásla zem, a málokdo si nechal ujít program Ohnivé tornádo či Symfonie blesků, kdy jsme žasli nad silou Teslova transformátoru.
V expozici Kosmo jsme se mohli projet vozítkem na Marsu nebo zjistit na speciální váze, kolik bychom vážili na Měsíci a planetách naší soustavy.
V rámci expozice Geo se odvážní jednotlivci vyšší než 140 cm pod dohledem svých učitelek nechali usadit do gyroskopu, který používají i vesmírné agentury při výcviku astronautů. Po usazení do sedačky za asistence lektorky expozice a po náležitém připoutání se gyroskop rozpohyboval a otáčel s dětmi různými rychlostmi do všech směrů.
Expozice Věda v domě nám ukázala, jak fungují domácí spotřebiče. Děti si zde zaběhaly uvnitř obří pračky, mohly si vyzkoušet roli moderátora ve studiu ČT:D se zeleným plátnem nebo si detailně prohlédnout rozřezaný záchod, uvnitř kterého viděly, jak v praxi funguje. Labyrint ve tmě jim pro změnu představil, jaké je to být nevidomým.
Na závěr našeho programu v iQLANDII nás čekala v auditoriu Vědecká science show plná napětí, výbuchů a ohňů.
Čas tak rychle utekl, že jsme si protentokrát nestihli před vstupem vyzkoušet zdvihnout opravdový osobní automobil díky demonstraci páky. Pověšením se na její rameno se totiž dá zvednout vůz do výšky.
Nevadí, děti se budou těšit na příště…. Mnozí z nich se totiž při návratu z výletu nechali slyšet, že se na toto místo opět rádi podívají.
 
Mgr. Dita Tomková