Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Poslanecká sněmovna - exkurze

Poslanecká sněmovna - exkurze

12. června jsme se šli společně podívat do Poslanecké sněmovny PČR. Vystoupili jsme na Malé straně a náš program započal v informačním centru, kde jsme shlédli naučné video, které vysvětlovalo jednotlivé složky státní moci, volby, ale také legislativní proces. Pak už jsme se přesunuli do oficiálních prostor Thunovského paláce. Věděli jste například, že Česká republika jako jedna z mála vede stále jednání v historickém paláci?
Hned při vstupu jsme si ve vitríně prohlédli originál slibu nového českého prezidenta Petra Pavla a navštívili příjemnou terasu.
Hlavním bodem prohlídky byla samozřejmě samotná jednací síň. Zprvu jsme se usadili na galerii pro veřejnost a milý pan průvodce nás informoval o všech zajímavostech. Například, že tamní bariéru z plexiskla přidali, aby případní útočníci neskákali dolů na pány poslance. Dozvěděli jsme se také, že v erbu Sněmovny se nachází dub, který je odkazem na Němce, kteří za dob Habsburské monarchie tvořili podstatnou část obyvatel našich zemí nebo, že výzdoba sálu je z pravého zlata, kterého by bylo na váze okolo 3 kg.
Když jsme se přesunuli dolů, do míst, kde se scházejí naši ústavní činitelé, byl nám vysvětlen systém hlasování, ke kterému slouží tlačítka na lavicích a rozložení jednotlivých klubů ve Sněmovně.
A ačkoliv byly pro některé největším zážitkem toalety, protože se zde mohli na pokyn pana průvodce vyfotit ve vyleštěných zrcadlech, užili jsme si příjemné odpoledne v důležité ústavní instituci.
Cestou zpět k metru jsme se ještě zastavili v krásné Valdštejnské zahradě, která zajišťovala v parném odpoledni příjemný stín.
 
Mgr. Barbora Bejvlová