Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Exkurze do Národního divadla

Exkurze do Národního divadla

„NAZDAR!“
V pátek 16.6 2023 se třída 6. C podívala do historické budovy Národního divadla a právě tímto pozdravem nás přivítala paní průvodkyně.
Málokdo dnes ví, že tento pozdrav kdysi vzešel z provolávání výběrčích zlatek a krejcarů na stavbu divadla: „ Na zdar Národního divadla!“
Komentovaná prohlídka začala nejprve výšlapem na 1. galerii, kde se některým žákům z nečekaného výhledu „zatočila hlava“. Bylo krásné sledovat, jak interiér hlediště na žáky působí a oni naprosto přirozeně vnímají majestátnost prostoru.
Po základních faktech o vybudování divadla, jeho slavnostním otevření, tragickém vyhoření a obnovení, došlo i na další zajímavosti.
Například na oponě jsme hledali portrét samotného autora -Vojtěcha Hynaise. Dozvěděli jsme se, že i když má pan prezident svoji lóži, neznamená to, že má ten nejlepší výhled na představení. A v neposlední řadě, že není všechno zlato, co se třpytí a to doslova:0)
Výhled na Pražský hrad od monumentálních trig z balkónu ND, byl podtržen krásným počasím.
Žáci rozpoznali ten nejdůležitější základní kámen, okouzlila je výzdoba slavnostního foyer od malířů Mikoláše Alše a Františka Ženíška a sešli jsme také do přízemí k orchestřišti.
Když se pak nečekaně zvedla opona, aby mohla technika divadla připravit jeviště na večerní představení, bylo slyšet velké: „ Jéé! “ a žáci tak mohli nakouknout, jak hluboký je onen prostor za oponou.
Snad se sem brzy vrátíme na některé představení!
MgA. Barbora Brücklerová