Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » 9. B v Poslanecké sněmovně

9. B v Poslanecké sněmovně

6. května třída 9.B navštívila Poslaneckou sněmovnu PČR. Sešli jsme se u informačního centra, kde jsme zhlédli krátký film o činnosti ústavních organizací našeho státu a vydali se do nově zřízeného Parlamentária. Zde je k vidění několik projekcí – například proměny složení sněmovny od dob Rakouska-Uherska až do současnosti či řečnický pultík, který vytvoří montáží fotografií jako ve skutečném jednacím sále. Poté jsme se přesunuli do Thunovského paláce, nejdůležitější z několika parlamentních budov. Zastavili jsme se na galerii v jednací síni, kde naši žáci prokázali úctyhodné znalosti, díky čemuž si ti nejlepší v závěru odnášeli i knihy. Potkali jsme slovinskou delegaci, která byla na oficiální návštěvě u předsedkyně PS, dozvěděli jsme se nejrůznější informace a také se žáci ptali na to, co je zajímalo. Čekala nás terasa, z níž nás bohužel brzy vyhnalo špatné počasí, takže další zastávkou byl sál, kde se schází nejčastěji zemědělský výbor a velký zájem měli naši žáci a žákyně o poslanecký bufet (bohužel zavřený). Dost nás zajímalo, jaké jsou místní chlebíčky a jak je o jídelníček našich poslanců postaráno. Prohlídku jsme ukončili v jednacím sále, kde nám průvodce vysvětlil systém elektronického hlasování i průběh schůzí sněmovny. Mnozí z účastníků se zajímali o kontroverzní schůze sněmovny, o dokumenty, kde lze najít přesné zápisy schůzí včetně hlasování jednotlivých poslanců, dostali jsme odpověď na otázku, proč má paní poslankyně Schillerová na sedačce nafukovací míč. V závěru jsme viděli originální státoprávní listiny z historie České republiky (Československa) a prostory pro tiskové konference a rozhovory s novináři. Celé dopoledne pro nás bylo skvělým zážitkem a také ujištěním, že demokracie není zadarmo a že je potřeba se o politické dění zajímat.
Všem se nám ve Sněmovně líbilo a už se nemůžeme dočkat, co uvidíme v Senátu.
 
Mgr. Barbora Bejvlová, Mgr. Lucie North