Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » 9. A v kině v Poslanecké sněmovně

9. A v kině v Poslanecké sněmovně

Jako první jsme navštívili projekci  filmu “Kdo, když ne my” o Bělorusku v kině Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která byla součástí akce “Jeden svět na školách”. Film nejenže poskytl cenný vhled do problematiky současné politiky Běloruska, ale byl promítán v prostorách Poslanecké sněmovny, což pro naše žáky byla skvělá zkušenost a možnost poznat atmosféru tohoto významného místa politického dění naší země. Projekce byla rovněž doplněna debatou s pracovnicí v oblasti lidských práv, která je původem z Běloruska a je v kontaktu s lidmi, o kterých dokument vypráví. Po projekci měli žáci jedinečnou příležitost prohlédnout si Poslaneckou sněmovnu a další její prostory. Prošli jsme se společenskými prostory, navštívili jsme galerii a nakonec také jednací sál, kde běžně probíhá zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tato exkurze s výkladem byla pro naše žáky a žákyně nejen poučná, ale i inspirativní, posilující jejich vztah ke společenskému dění a demokratickým procesům. Po návštěvě Poslanecké sněmovny pokračoval nabitý program v Národním památníku hrdinů heydrichiády. Zde naši žáci zhlédli v kryptě dokument doplněný mojí přednáškou o období heydrichiády a dění v červnu roku 1942 a poté jsme zavítali do samotné krypty, která byla po 21 nocí útočištěm parašutistů. Tato část exkurze nejen připomněla tragické události naší historie, ale také zdůraznila důležitost památníků jako připomínky hrdinství a obětí za svobodu naší země. Celé dopoledne bylo pro žáky 9.A velmi nabité a inspirativní. Rozšířilo jejich obzory, posílilo jejich cit pro dění kolem sebe a také ukázalo na význam a důležitost participace každého na životě společnosti.
Bc. Simona Sárköziová, třídní učitelka 9. A