Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Zahraniční zájezd Berchtesgaden a Salzburg

Zahraniční zájezd Berchtesgaden a Salzburg

Dne 6. 6. 2022 jsme s žáky odjeli na výlet do německého Berchtesgadenu. Ještě před svítáním jsme se všichni setkali u školy a kolem čtvrté hodiny ranní náš autobus vyrazil směr Německo. Kolem oběda jsme dorazili k naší první zastávce – Orlímu hnízdu (rekreační sídlo postavené jako dar Adolfu Hitlerovi k jeho 50. narozeninám). Autobus nás vyvezl až k vrcholu do výšky 1700 m. n. m. Do slavné budovy Orlího hnízda ve výšce 1834 m. n. m. nás dopravil zlatě osázený výtah z dob druhé světové války. Z vrcholu jsme se kochali nádhernou krajinou německých a rakouských Alp. Dohlédli jsme až na ledovcové jezero Königssee nebo druhý nejvyšší německý vrchol Watzmann. Když se hora Kehlstein začala zahalovat do mlhy, pomalu nastával čas odjezdu. Abychom se dostali k autobusu, rozhodli jsme se tentokrát pro horskou stezku s malými vyhlídkami.
Další zastávkou byla třpytící se perla Berchtesgadenu, jezero Königssee (česky Královské jezero), nejhlubší ledovcové jezero Německa. Cestu k jezeru lemovaly malé obchůdky se suvenýry a z každého koutu se linula vůně typicky bavorského jídla např. Bratwurstu nebo Kaiserschmarn. Děti podlehly místním vaflím naplněných zmrzlinou, čokoládou a dalšími zdravými přísadami. Po krátké obědové pauze jsme se sešli v přístavu, kde už na nás čekala vyhlídková lodička. Nalodili jsme se a vyrazili vstříc novému zážitku. Při plavbě nás obklopovaly mohutné skalní masivy, které připomínaly fjordy, průzračná smaragdově zbarvená voda a klid, který narušila jen trubka místního průvodce. Lodička zakotvila u malé osady s dominantou kostela sv. Bartoloměje. Chvilku jsme odpočívali, snažili se nafotit jezero z co nejlepšího úhlu, někteří odvážlivci dokonce smočili nohy v jezeře. Po plavbě jsme ještě jednou obhlédli místní obchůdky a poté odjeli odpočívat do horského penzionu.
Ráno nás probral čerstvý alpský vzduch a vůně křupavých kaiserek, které na nás čekaly u snídaně. S plnými žaludky jsme se vydali prozkoumávat podzemní bohatství místní krajiny – solné doly v Berchtesgadenu.  Navlékli jsme místní havířské uniformy a nasedli na vláček, který nás dovezl do srdce solných dolů. Za doprovodu světelné show jsme si měli možnost prohlédnout solné žíly, podzemní jezero či původní havířské skluzavky, na kterých se většina z nás projela.
Ve slaném duchu jsme pokračovali i nadále a vydali se do rakouského města Salzburg, dříve nazývané Solnohrad. Místní architektura se silným historickým nádechem nás na první pohled uchvátila, počasí už méně. Obloha se zahalila do mračen a nám nezbývalo, než vytáhnout deštníky a nenechat si i v těchto ztížených podmínkách zážitek zkazit. Děti si prohlédly ta neznámější místa, jako např. pevnost Hohensalzburg, katedrálu svatého Ruperta a Virgila, zámek Mirabell a jeho zahrady, Mozartův dům či nejznámější uličku Getreidegasse, kde se nachází prapůvodní výrobce slavné rakouské pochutiny (Mozartových koulí) cukrářství Fürst. Mnoho z nás chtělo pravou cukrovinku ochutnat, ovšem cena 1,20 € za jeden kus většinu z nás odradila. Na cestě domů splnil pan řidič mnohých sen a zastavil dvakrát v Mc Donald‘s. Zde jsme nechali poslední zbytky financí a s plnými spokojenými bříšky dojeli až domů.