Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Skotsko 2022

Skotsko 2022

… že prý ve Skotsku stále prší. Je tam Nessie (neboli Lochneska, příšera z jezera Ness) a jejich dudáci se prý nevyrovnají tomu našemu, strakonickému. Vybaveni nejen těmito informacemi jsme se v druhý květnový svátek vypravili na dobrodružnou zahraniční výpravu směr Edinburgh. Spolu se dvěma učitelkami a panem ředitelem jelo čtyřicet osm žáků z druhého stupně naší základní školy. A jak by řekly právě děti, bylo to mega cool.
Zamávali jsme rodičům u školy a vyjeli na noc přes Německo směr země tulipánů, dřeváků, sýrů a větrných mlýnů. Dopoledne jsme dojeli do Amsterdamu, prohlédli jsme si zdejší zajímavosti a propluli lodí vodní kanály křižující město. Odtud jsme pak trajektem vyrazili vstříc dobrodružstvím směr břehy Anglie. Počasí nám během výletu vcelku přálo, ano, občas zapršelo, ale naštěstí ne stále. A dudáci… byli zcela jiní než ti čeští, sice měli dudy, ale kromě nich také tradiční skotské kilty a hrát uměli také opravdu na plné píšťaly (naši dudáci hrají na dudy za pomoci měchu a pumpy, kdežto ti skotští do píšťal musejí foukat), tak by se s naším Švandou mohli klidně poměřovat.
Kromě hudební vložky, kterou jsme měli během našeho pobytu zde několikrát, jsme viděli spoustu zajímavostí, Hadriánův val, domy, v nichž bydlela Marie Stuartovna nebo básník Walter Scott, technickou zajímavost Falkirk Wheel, kde se v obří vaně a za pomoci zdymadel loďky přenášely do kanálu o mnoho metrů výše a také zcela impozantní sochy koňských hlav Kelpies, což je obdoba našich vodníků. Také jsme se podívali do hradu ve Stirlingu a na mnoho dalších krásných míst.
A protože Skotsko je nejen místem plným hradů a památek, ale i krásné krajiny a jezer, podívali jsme se k Loch Katrine a skupina nadšených turistů pak zamávala druhé skupince, která se plavila parníkem po tomto jezeře z nejvyššího místního vrcholu, Ben A´An, z místa naprosto úchvatných výhledů (a ano, i tady nám chvilku zapršelo).
Cestou zpátky jsme to vzali přes Gretna Green, romantického místa s kovárnou, kde se dříve nechávali oddávat mladí zamilovaní a pak již trajektem směr Evropa a domů.
Vrátili jsme se plni zážitků, dobré nálady a s chutí se zase brzy někam vydat. Shrnuto jedním z účastníků:  " Bylo to náročný, ale strašně skvělý, příští rok jedu zas".
To mluví za vše.