Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Děti a zdravý životní styl

Děti a zdravý životní styl

Ve dnech 14. 10., 3. 11. a 11. 11. se uskutečnila pro žáky 4. – 9. ročníků přednáška o zdravém životním stylu. Cílem projektu, který připravil Magistrát hl. m. Prahy, je vést děti k povědomí o rozumném životním stylu a zdravé výživě v kombinaci s pohybem, naučit je nepodléhat "zaručeným" informacím z internetu a upozornit na význam školních obědů jako mnohdy jediného teplého jídla za celý den. Žáci si s lektorkou povídali o různých potravinách, řekli si, co je zdravé a proč jsou důležité vitamíny. Využívala obrázky svačin zdravé výživy. Zdůraznila vhodnost složení z vlákniny, sacharidů a bílkovin. Vysvětlila všechny tyto pojmy a představila pyramidu zdravé výživy. Hovořila s dětmi o tom, jaké nosí svačiny, co je z toho nejzdravější, co mají nejraději, co by měli omezit s ohledem na zvyšující se procento obezity v české společnosti, zejména pak u dětí. Žáci diskutovali, co nejčastěji způsobuje obezitu a jaké by měly být zásady správné stravy. Velký úspěch měl pokus, který žákům dokázal, kolik kostek cukru je v coca-cole či podobných vodách. Přednášející hovořila o škodlivosti cukru a nedostatku pohybu.
Zmíněno bylo také opačné spektrum nebezpečí – poruchy příjmu potravy -  jako je mentální anorexie a bulimie.
Díky přednášce si děti uvědomily, jak špatně občas samy jí. Připomněly si, jak důležitý je pitný režim, pravidelná konzumace rozumných porcí jídla, pestrost jídelníčku a dostatek pohybu.
Vzhledem k vhodně zvolené motivaci se třída 5. A rozhodla pokračovat v projektu zdravé výživy a zúčastnit se soutěže, kdy děti sestavily návrhy zdravých svačin do školy, které doplnily o fotografie a o finanční rozpočet jednotlivých položek.
Přednáška splnila cíl zapůsobit na zdravý životní styl žáků, zamyslet se nad pozitivní změnou ve stravování a aktivně se podílet zvýšení pohybových aktivit.