Úvodní strana » Aktuality » Aktivity » Nezlomní a obětovaní - kino Atlas

Nezlomní a obětovaní - kino Atlas

Ve středu 6. listopadu se žáci tříd 9. A a 9. B se svými učitelkami dějepisu zúčastnili promítání snímku Poslední hurá (1989) z filmové série České století v rámci již 5. ročníku přehlídky dokumentů a hraných filmů pod názvem Nezlomní a obětovaní, kterou pořádá Muzeum paměti XX. století.
Letošním hlavním tématem byly filmové obrazy roku 1989 v Československu a v dalších státech sovětského bloku. Projekce dokumentárních i hraných snímků o pádu komunistických režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím doprovázely debaty filmových tvůrců, pamětníků a historiků.
Naši deváťáci se zájmem sledovali pohled do nitra sametové revoluce, kdy po letech komunistické totality vznikalo něco nového, i když zpočátku nebylo úplně jasné co. Nepředstavitelné změny se formovaly díky jednání Občanského Fóra s komunistickým premiérem Adamcem. Na to první setkání nebyl budoucí prezident Václav Havel ještě ani připuštěn, ta další už se odehrávala s ním v čele.
Na filmovém plátně útulného Kina Atlas jsme zvědavě sledovali setkání dvou světů, které k sobě musely hledat nějakou cestu. Průvodcem nám při projekci byl doc. PhDr. Petr Koura, Ph.D., historik a politolog, který se věnuje nejnovějším českým dějinám. Odborně se zaměřuje na české politické a kulturní dějiny dvacátého století, dále pak na dějiny Protektorátu Čechy a Morava, na vzpomínkovou kulturu, na filmy s historickou tematikou a na reflexi historických událostí ve filmech. Přestože jde o renomovaného odborníka, jehož jméno zdobí mnohé tituly, laskavě a srozumitelně odpovídal na zvídavé otázky a postřehy mladých diváků.
Dalším průvodcem a hostitelem byl PhDr. Jan Samohýl, Ph.D., didaktik a muzejní pedagog oddělení historického vzdělávání Muzea paměti XX. století. Tento sympatický odborník zavzpomínal na události listopadu 1989, který prožíval ve věku našich současných žáků 9. ročníku.
Na závěr zajímavého kulturního zážitku jsme si prohlédli exteriérovou výstavu před Kinem Atlas, která mapuje pětiletou historii festivalu, a dokonce si na vlastní kůži vyzkoušeli prostor tehdejšího žlutobílého policejního „antonu.“
 
Mgr. Dita Tomková, vyučující dějepisu